Member

Professor

Name OKAZAKI Taichiro
Research Area Earthquake Engineering
Steel Structures
Experimental Research
Place of Birth Kyoto, Kyoto

researchmap

Resarch Introduction dated 2012

Associate Professor

Name MATSUI Ryota
Research Area Steel Structure
Experimental Research
Numerical Simulation
Place of Birth Kawasaki, Kanagawa
Email: ryota.matsui*eng.hokudai.ac.jp (Please change * to @.)

Google Scholar

Doctor’s program

Name Qie Yi
Research Area Steel Frame-Spine System
Place of Birth China

Name Mohammad Rafiqul Islam
Research Area Collapse Process of Steel Systems
Place of Birth Dhaka, Bangladesh

Name Martin Rene Somarriba Lopez
Research Area Beam-to-Column Moment Connections in Steel Frames
Place of Birth Nicaragua

Name Li Jionghui
Research Area Numerical Analysis
Place of Birth China

Name Akshay Arun Somkuwar
Research Area Suitablity of Damping Model in Time History Analysis of Spatial Structures
Place of Birth India

Second Year in Master’s Program

Name ABE Yoshihiro
Research Area Brace Component
Place of Birth Kitakami, Iwate

Name SATO Fumito
Research Area Survey of Steel Buildings
Place of Birth Sapporo, Hokkaido

Name NAKATA Takaya
Research Area Examination of Adhesive Bonding in Steel Structures
Place of Birth Yokohama, Kanagawa

Name ARAI Fumika
Research Area Strain Aging
Place of Birth Asahikawa, Hokkaido

Name LAI Lilliann Lan
Research Area Brace Frame
Place of Birth California, USA

First Year in Master’s Program

Name OHTA Masahiro
Research Area CFT
Place of Birth Hitachi, Ibaraki

Name SADANAGA Naoki
Research Area Brace Component
Place of Birth Sakai, Fukui

Name Roosevelt MAMANI
Research Area Braced Frame Systems
Place of Birth Peru

Name Hu Xinyu
Research Area Composite Beam
Place of Birth Shaoxing, China

Name Dong Aoran
Research Area
Place of Birth Chengdu, China

Forth Year Undergraduate Students

Name IWAZU Hajime
Research Area
Place of Birth Nishio, Aichi

Name HAYASHI Junpei
Research Area Adhesive Bonding
Place of Birth Sapporo, Hokkaido

Name FUJIKAWA Yasunori
Research Area Time History Response Analysis
Place of Birth Chitose, Hokkaido

Name MINAMIDE Rio
Research Area Strain Aging
Place of Birth Yokohama, Kanagawa

Auditing Students etc.

Name VELARDE SALAZAR Sebastian Omar
Research Area Steel Structures
Place of Birth Lima, Peru

Name Twemerimana Xavier
Research Area Steel structures in seismic prone areas
Place of Birth Rulindo, Rwanda

Honorary Professor

Prof. Emeritus ISHIYAMA Yuji 

Prof. Emeritus MIDORIKAWA Mitsumasa 

Former Teacher

Dr. ASARI Tetsuhiro

Guest Teacher

Dr. Junxian ZHAO (2019.9 – 2020.7)
Professor at South China University of Technology, China

Dr. Fei XU (2019.11 – 2021.5)
Professor at Chongqing University, China

Dr. Ziqin JIANG (2022.10 – 2022.12)
Professor at Beijing University of Technology, China

Dr. Xuchuan LIN (2023.4 – 2023.7)
Professor at Institute of Engineering Mechanics, China

Dr. Yuan-Zuo Wang (2022.10 – 2023.10)
Assistant Professor at Beijing University of Technology, China

Alumni (Without Honorifics)

Year    
2005   OGURA Masato, SATO Taisei, ASOYA Chihiro
2006   YANG Shuli, PHILIP G De Guzman、SATO Tomohiko, TOYOMAKI Shingo, ENOMOTO Yuichi, MATSUNO Tomohiko, ABURAKAWA Tatsuki
2007   SUDO Tomofumi, TAKAHASHI Susumu
2008   HORI Hirotake, WATANABE Kohei, AZUMAISHI Hideki, HAYASHI Akihiko
2009   KUSAKARI Takayoshi, FUJITA Yohei, YAMAZAKI Ryohei, SASAKI Daisuke, KUDO Masahiro, MARUYAMA Yohei, TANNO Mao, MATSUURA Yoshiki
2010 Doctor Juan Andres Oviedo
Master TANAKA Yasutaka, HASEGAWA Tatsuya
2011 Master MURAKI Taisuke, YAMAMURA Hiroki
2012 Master UJIIE Daisuke, OHTOMO Hironori, SATO Keisuke, NARUO Wataru, WAKAYAMA Takuya
Bachelor YAMACHI Toma
2013 Master DONG Qing Yuan, OHURA Takumi, FUJINO Taichi, MATSUMOTO Hiroki
2014 Master KATO Yuriko, KOMATSU Kensuke, HASEGAWA Syuichi, YASUDA Kyohei
Bachelor KAMEOKA Yuto
2015 Master INOUE Keisuke, KOTANI Naoto, HISHIDA Syunsuke, FUKUOKA Yuki
2016 Master YAMAZAKI Syo
2017 Master OUCHI Kyotaro, SEKI Akiri, TAKANO Haruna, NAKATA Kazushi
Bachelor WATANABE Ryunosuke
2018 Master YANG Shaoqi, Hashini Herath, Ohkawara Takumi, UESUGI Syuhei, WATANABE Yosuke
Bachelor Kim Doun, NISHIDA Taisuke
2019 Master AOYAGI Katsuhiro, TAKADA Shinichiro, NAGAI Yuka, FUKUTOMI Syo
2020 Master TAKAHASHI Hiroto, ZHANG Yiyue, IKOGBA Kelvin Obokparo
Bachelor NISHIKAWA Sho, TAKAHASHI Naoya
2021 Master IWASA Fumiki, TANIGUCHI Kayo, HAYASHI Tenyuu, FUKE Yuta, MATSUDA Ryosuke, WATARAI Yusuke
2022 Doctor Ilanildo Renato Lopes Dias
Master Raheem Ibrahim Abiodun, TOYAMA Kantaro, NAKAGAWA Haruka, YOSHIDA Kotaro
Bachelor MIURA Yoko